Końskie smakołyki – dynia.

Dynia jest bardzo wdzięczną rośliną – już jej kształt i kolor wywołują uśmiech na twarzy. Pod kątem zdrowotnym pochwalić się może wartościami odżywczymi i właściwościami leczniczymi zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Świadczy o tym obecność takich witamin jak A, C czy E.

Obecność witaminy A wpływa na procesy rozrodu i widzenia. Jest ona składnikiem odżywczym mającym znaczenie dla skóry oraz okrywy włosowej. Wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego i wzrost komórek.

Witamina C, która właściwie u koni nie ma charakteru witaminy (konie same syntetyzują kwas askorbinowy w odpowiednich ilościach) odgrywa rolę w sytuacjach stresowych, chorobach układu oddechowego, podczas ogólnego osłabienia – szczególnie u koni starszych, gdzie własna produkcja może okazać się niewystarczająca.

Witamina E, czyli naturalny antyoksydant. Odpowiada za stabilizację błon komórkowych i procesy odpornościowe. Suplementacja klaczy ciężarnych witaminą E sprawi, że źrebięta będą posiadały więcej przeciwciał.

W dyni znajduje się również stosunkowo dużo potasu oraz w umiarkowanych ilościach wapń, magnez i fosfor.

Dynia posiada niski indeks glikemiczny (informuje on o tym jak szybko po jedzeniu wzrasta poziom glukozy we krwi, niski indeks glikemiczny pozwala zapanować nad apetytem i zachować dobrę formę ciała zwierzęcia) i nie jest kaloryczna.

Jeśli zatem koń lubi dynię nie ma w zasadzie większych przeciwwskazań odnośnie jej spożycia. Pytanie tylko, czy rzeczywiście ma na nią ochotę. Niektóre zwierzęta wcale nie będą chętne dyniowym inspiracjom.

Jak najlepiej podawać dynię ?

– usuń łodygę, posiekaj, potnij dynię na małe kawałeczki (unikniesz tym samym niebezpieczeństwa związanego z zadławieniem)

– umyj dynię przed podaniem (w wosku znajdującym się na skórce obecne są pestycydy), nie usuniesz z pewnością wszystkich szkodliwych substancji, ale na pewno zmniejszych ich ilość

– uważaj na gnijące dynie

– nie wprowadzaj do końskiej diety z dnia na dzień (szybko, nagle) dużych ilości dyni – może to spowodować zaburzenia trawienne

– jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu zawsze możesz ugotować lub upiec dynię i zmieszać małe kawałki z innymi składnikami posiłku

 

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s