Czosnek dla konia.

Często wśród właścicieli koni pojawia się pytanie dotyczące stosowania czosnku w żywieniu – czy mogę go stosować i czy jest właściwie bezpieczny dla zwierząt? Jego właściwości związane z odstraszaniem much, komarów i bąków przemawiają szczególnie do wielbicieli medycyny naturalnej.

Czosnek jest niekwestionowanym liderem wśród roślin o właściwościach leczniczych. Wymienić tu należy choćby właściwości antybakteryjne, hamowanie rozwoju bakterii, pomoc w zwalczaniu infekcji np. oddechowych, zmniejszenie ciśnienia krwi czy wreszcie odstraszanie owadów (przyjęto, że powoduje charakterystyczny zapach w pocie).

Co właściwie znajduje się w czosnku?

W skład czosnku wchodzą zarówno składniki pokarmowe (woda, węglowodany, białka), witaminy (witamina C, witaminy z grupy B) oraz składniki mineralne (magnez, fosfor, żelazo, potas). Na szczególną uwagę zasługują organiczne związki siarki – to właśnie one odpowiadają za specyficzny smak i zapach czosnku.

Substancją aktywną w czosnku jest allicyna – wykazująca działanie antybiotyczne. Ma ona jednak postać lotną i każda obróbka termiczna pozbawia czosnek właściwości bakteriobójczych. Obróbka termiczna nie powinna mieć jednak wpływu na właściwości antyutleniające i grzybobójcze.

Czy czosnek może być niebezpieczny dla mojego konia?

Badania, które zostały przeprowadzone na świecie, na przestrzeni lat wskazują, że w czosnku i warzywach cebulowych znajdują się szkodliwe związki. Jednym z nich jest dwusiarczek n-propylu. Wykazano, że zmienia on enzym dehydrogenazę glukozo-6-fosforanową w czerwonych krwinkach. Zmieniając enzym obecny w czerwonych krwinkach zmniejsza się zarazem ilość dehydrogenazy fosforanowej, której rolą jest ochrona komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Uszkodzona hemoglobina wytrąca się na powierzchni czerwonych krwinek w wyniku czego powstają tzw. ciałka Heinza. Wątroba i śledziona chcąc usunąć czerwone krwinki z obiegu, prowadzą tym samym do anemii (mniejsza liczba krążących krwinek w obiegu).

To w końcu dawać, czy nie dawać ten czosnek?

Wiedza z zakresu toksykologii właścicieli i hodowców koni ogranicza się w większości przypadków do minimum nabytego w toku edukacji i jest często elementarna. Wiele osób podaje czosnek regularnie (w różnych formach) do dawki pokarmowej nie zauważając żadnych podejrzanych oznak, dostrzegając jedynie same superlatywy. Pamiętać należy jednak, że objawy kliniczne nie zawsze muszą być namacalne. Mogą objawiać się stopniowo wpływając chociażby na wytrzymałość i odporność na choroby naszego towarzysza.

Bez wątpienia podając czosnek koniom robimy to w dobrej wierze – dla zdrowia i komfortu naszego zwierzęcia. Przed regularnym aplikowaniem czosnku koniom dobrze jednak by było uświadomić sobie, że nie ma wystarczającej ilości badań naukowych przemawiających jednoznacznie za lub przeciw stosowaniu czosnku w żywieniu koni. Warto pamiętać o ‘’drugiej stronie medalu”, czyli potencjalnych toksynach, które znajdują się w jakże niewinnej roślinie – czosnku.

Warto wiedzieć:

Zdecydowanie bardziej skutecznym może okazać się dodatek rozcieńczonego oleju czosnkowego – stosowany miejscowo.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s