Witamina C – jak ważna jest dla koni ?

Jedną z częściej stosowanych witamin jest witamina C, czyli kwas askorbinowy. Ludziom zalecana jest w celu utrzymania odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Wśród licznych właściwości, którymi się wyróżnia wymienić należy między innymi wpływ na poprawę odporności organizmu, stymulację produkcji kolagenu, lepsze wchłanianie żelaza czy zrastanie kości. Przypisuje się jej również właściwości antyoksydacyjne, czy obniżające poziom napięcia nerwowego.

Pojawia się zatem pytanie, czy funkcje witaminy C są takie same zarówno u ludzi jak i u koni, czy może różnią się od siebie znacznie?

Czym właściwie są witaminy?

Witaminy to związki organiczne produkowane przez organizm w niewystarczającej ilości. Niezbędne są do prawidłowego działania organizmu. Wpływają na jego prawidłowy wzrost, procesy rozrodcze czy odpowiednie wykorzystanie paszy, nie będąc jednak źródłem energii. Wyróżnia się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A,D,E,K) oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie do których zalicza się właśnie witaminę C. Zapotrzebowanie na witaminy zależy tak naprawdę od wieku zwierzęcia, odbywanego treningu, przeżywanego stresu czy stanu fizjologicznego w jakim się obecnie znajduje.

Punktem wyjścia moich rozważań niech będzie fakt, że konie jak zresztą większość ssaków są w stanie same syntetyzować witaminę C – w przeciwieństwie do człowieka, który musi ją sobie dostarczyć z zewnątrz. U konia występuje enzym o nazwie oksydaza L-gulonolaktonowa, dzięki któremu możliwe jest przekształcenie glukozy do witaminy C w wątrobie. Ważne jest tu jednak prawidłowe funkcjonowanie wątroby jak również odpowiednie stężenie glukozy we krwi, z której ma powstać witamina C. Wtedy dodatkowe jej podawanie zwierzęciu jest bezcelowe, a wręcz może wywierać negatywny wpływ. Zaburzone zostaje wówczas naturalne wydzielanie enzymu oksydazy L-gulonolaktonowej. Synteza witaminy C przedstawia się jednak trochę inaczej w przypadku koni starszych. Wątroba funkcjonuje u nich gorzej, mogą występować zaburzenia przysadki mózgowej. Pojawiające się problemy zdrowotne czy długotrwały stres mogą wymagać dodatkowego zaaplikowania witaminy z zewnątrz. Grypa, gorączka, infekcje, zapalenie płuc to tylko niektóre z czynników mających wpływ na zmniejszenie ilości kwasu askorbowego w osoczu krwi.

Okres treningów czy podwyższonej aktywności fizycznej sprawiają, że ilość witaminy C zmienia się w zależności od intensywności bądź czasu ich trwania. Wtedy pojawia się pytanie czy aby na pewno ilość syntetyzowanej witaminy C jest wystarczająca, bowiem stres i problemy zdrowotne mogą wywołać gwałtowny jej spadek w organizmie. W sytuacjach takich doustne podawanie witaminy zwierzęciu może okazać się niezwykle pomocne. Przypuszcza się jednak, że witamina C podawana doustnie może zmniejszać wydzielanie kortyzolu. Ponadto witamina C jest słabo wchłaniana w jelitach.

O działaniu antyoksydacyjnym witaminy C…

W kilku słowach zadaniem antyoksydantów jest pozbycie się z organizmu nadmiernej ilości wolnych rodników. Wolne rodniki natomiast, czyli produkty przemiany materii bardzo łatwo mogą wchodzić w różne reakcje często prowadzące do niekorzystnych zmian w komórkach. Zwiększona produkcja wolnych rodników ma miejsce przede wszystkim podczas stresu przeżywanego przez zwierzę, alergii czy zapalenia stawów. Kiedy jednak wolne rodniki otrzymają brakujący elektron od witaminy C stają się wówczas nieszkodliwe. Dzięki temu, że witamina C jest rozpuszczalna w wodzie może ona zapobiegać rozprzestrzenianiu się wolnych rodników wewnątrz i na zewnątrz komórki.

Kiedy stosować witaminę C?

Witamina C stosowana jest w przypadku syntezy kolagenu czy w przypadku reakcji alergicznych, gdyż charakteryzuje się działaniem przeciwhistaminowym. Kolagen, czyli białko odpowiedzialny jest przede wszystkim za sprężystość skóry jak również jest składnikiem ścięgien. Wchodzi w skład tkanki łącznej. Odpowiednia ilość witaminy C pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu stawów i kości, chroni również przed wypadaniem zębów zwierzęcia. Ilość witaminy C pobieranej przez źrebięta z mlekiem matki jest na tyle wystarczająca, że nie musi być podawana dodatkowo.

Witamina C jest bardzo podatna na procesy oksydacyjne w związku z czym jej właściwości w gotowych mieszankach komercyjnych bardzo szybko zmniejszają się.

Skutki niedoboru…

U koni nie odnotowuje się w zasadzie bardzo istotnych skutków niedoboru witaminy C. Jeśli już wystąpią mogą to być na przykład problemy z okrywą włosową, pojawiające się krwotoki czy skrzywienia kręgosłupa.

Na koniec…

Decydując się na aplikowanie witaminy C zwierzęciu należy to dobrze przemyśleć. Wcale nie warto narażać się na dodatkowe koszty, jeśli nie ma takiej potrzeby. Zdrowy koń nie wymaga dodatkowych ilości oprócz tego, co sam jest w stanie wytworzyć. Zielona trawa powinna być odpowiednim źródłem witaminy C. Sytuacja zmieni się jednak jeśli mamy do czynienia z końmi chorymi bądź ciężko pracującymi- przykładowo rajdy długodystansowe czy wyścigi. W takich przypadkach koń może nie być w stanie produkować wystarczającej ilości witaminy C i wówczas potrzebne będzie jej dodatkowe zaaplikowanie.

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s